Scenografka. Absolwentka Katedry Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2005 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem za projekty scenografii do Błękitnego ptaka Maurice’a Maeterlincka zrealizowane pod kierunkiem prof. Marcina Jarnuszkiewicza. Debiutowała na dużej scenie Teatru Muzycznego w Gdyni scenografią do spektaklu 12 ławek w reżyserii i choreografii Jarosława Stańka.  Scenografka. Absolwentka Katedry Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2005 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem za projekty scenografii do Błękitnego ptaka Maurice’a Maeterlincka zrealizowane pod kierunkiem prof. Marcina Jarnuszkiewicza. Debiutowała na dużej scenie Teatru Muzycznego w Gdyni scenografią do spektaklu 12 ławek w reżyserii i choreografii Jarosława Stańka. Od przeszło 15 lat zajmuje się głównie scenografią teatralną. Jest autorką scenografii i kostiumów do ponad pięćdziesięciu spektakli baletowych, operowych, dramatycznych i muzycznych w Polsce oraz zagranicą. 

Ważną część jej twórczości stanowią scenografie do baletów. Od wielu lat współpracuje z choreografem Robertem Bondarą, z którym zrealizowała m.in. spektakle: Persona i Świtezianka w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej; Čiurlionis w Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras w Wilnie; Ognisty Ptak/Cudowny Mandaryn w Operze Wrocławskiej oraz Don Juan w Teatrze Wielkim w Poznaniu.Na scenie operowej współpracuje głównie z reżyserką Natalią Babińską, z którą przygotowała spektakle: Cyrulik Sewilski w Teatrze Wielkim w Łodzi, Halka oraz Straszny Dwór w Operze Nova w Bydgoszczy.  W teatrze dramatycznym wielokrotnie współpracowała z Jarosławem Kilianem, z którym przygotowała m.in.: Czarnoksiężnika z krainy Oz, Pacjenta EGBDF w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Podróże Guliwera w Teatrze Polskim w Warszawie oraz Ptaka Zielonopiórego w stołecznym Teatrze Lalka. Wielokrotnie współpracowała także z Marcinem Hycnarem, w efekcie czego powstały m.in. spektakle: W mrocznym, mrocznym domu oraz Romeo i Julia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie; Jakobi i Leidental w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz Porachunki z katem w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Projektowała scenografię do spektakli reżyserowanych m.in. przez Ewelinę Pietrowiak, Martę Ogrodzińską (Miłoszewską), Michała Walczaka, Izabellę Cywińską czy Wojciecha Malajkata. Współtworzyła jako scenograf kabaret Pożar w Burdelu przez cały okres jego działalności. 

Na przestrzeni lat wiele jej projektów powstało we współpracy z innymi, wspaniałymi scenografami, wśród których szczególne miejsce zajmuje Diana Marszałek-Malicka. Miała zaszczyt współtworzyć spektakle z wybitnymi kompozytorami, w tym Grzegorzem Turnauem, Pawłem Szymańskim, Bartkiem Chajdeckim i Giedriusem Kuprevičiusem.

Od ośmiu lat związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Początkowo jako asystentka w pracowni projektowania Scenografii Operowej prowadzonej przez prof. Pawła Dobrzyckiego. Obecnie wraz z dr Martyną Kander prowadzi Podstawy Projektowania Scenografii. Jest także wykładowcą Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

portret-julia-skrzynecka

NAGRODY

logo_footer-1

W 2011 r. otrzymała nagrodę w plebiscycie publiczności Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za scenografię do spektaklu Czarnoksiężnik z krainy Oz w reżyserii Jarosława Kiliana.

logo_footer-2

W 2012 r. została laureatką nagrody im. Teresy Roszkowskiej przyznawaną przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO) oraz Fundację im. Leona Schillera.

logo_footer-3

W 2017 r. otrzymała nagrodę im. Jana Kiepury w kategorii najlepsza scenografia przyznawaną przez Mazowiecki Teatr Muzyczny za balet Stabat Mater/Harnasie Karola Szymanowskiego w choreografii Roberta Bondary zrealizowany w Operze Nova w Bydgoszczy.

logo_footer-3

W 2020 otrzymała wspólnie z Martyną Kander statuetkę im. Jana Kiepury za scenografię do Wieczoru baletów polskich złożonego z utworów Stanisława Moniuszki i Romana Palestra w choreografii Roberta Bondary i Paolo Mangioli, zrealizowanego w Operze na Zamku w Szczecinie.

Julia Skrzynecka. Scenografka. Od przeszło piętnastu lat zajmuje się głównie scenografią teatralną. Jest autorką scenografii i kostiumów do ponad pięćdziesięciu spektakli baletowych, operowych, dramatycznych i muzycznych.

Specjalne podziękowania dla Ewy Krasuckiej.

KONTAKT

julajula@poczta.onet.pl